Czym kierować się przy wyborze lokaty bankowej?

Lokaty bankowe są produktem przeznaczonym przede wszystkim dla osób, które nie lubią ryzykować i szukają skutecznego sposobu na pomnożenie swoich nadwyżek finansowych. Ponieważ większość placówek bankowych świadczących usługi na terenie naszego kraju w swojej ofercie proponuje właśnie lokaty, dość trudno bez pomocy fachowca w dziedzinie finansów samodzielnie wybrać najkorzystniejszą z nich.

Przy wyborze najkorzystniejszej na aktualnym rynku produktów bankowych lokaty przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej roczne oprocentowanie. Podawana wartość oprocentowania w skali roku dotyczy pełnych dwunastu miesięcy zdeponowania na lokacie środków pieniężnych. Trzeba również pamiętać, że zysk z oprocentowania podlega odliczeniu dziewiętnastu procentowego podatku. Ponadto większość banków w przypadku przedterminowego zdeponowania lokaty nie przewiduje wypłaty odsetek. Właśnie dlatego na współczesnym rynku bankowym największą popularnością cieszą się krótkoterminowe trzy bądź sześciomiesięczne lokaty. Po upłynięciu tak krótkiego czasu klient może odzyskać zamrożone środki finansowe łącznie z odsetkami bądź złożyć polecenie przedłużenia lokaty na kolejne miesiące.

ZAPYTAJ EXPERTA O KREDYT

Dla zachęcenia skorzystania z oferty, placówki bankowe często proponują promocyjne lokaty o podwyższonym oprocentowaniu. Przed podjęciem decyzji skorzystania z tego rodzaju oferty należy koniecznie wcześniej dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy bankowej. Często zdarza się, że pod polecaną promocją wysokiego oprocentowania ukrywa się na przykład konieczność założenia w tej placówce bankowej konta osobistego lub ograniczeniu podlega wartość złożonego depozytu finansowego. Usługi dodatkowe przy zakładaniu lokaty takie jak na przykład konto osobiste nie zawsze są dobrym rozwiązaniem dla klienta i nie zawsze warto z nich skorzystać.

Oferowane przez banki oprocentowanie lokat może być stałe bądź zmienne. Zdaniem specjalistów w dziedzinie finansów w przypadku zakładania długoterminowych lokat, śmiało można skorzystać z opcji zmiennego oprocentowania.

Leave a Reply