Na co mi kredyt hipoteczny?

Jeżeli zastanawiasz się nad pożyczeniem dużej sumy pieniężnej, możesz wziąć kredyt hipoteczny. No tak, to wspaniały pomysł, ale przecież nie masz żadnej hipoteki! Nie szkodzi. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nawet, gdy jeszcze omawianej hipoteki nie posiadamy, ale dopiero kupić planujemy. W poniższym artykule zaprezentujemy rodzaje kredytów hipotecznych z charakteryzacją każdego z nich. W ten sposób poznasz dokładnie o co w tym chodzi i czy taki kredyt jest dla Ciebie.

Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z pożyczaniem dużej sumy pieniędzy pod zastaw jakiejś nieruchomości, najczęściej domu lub mieszkania. Oczywiście jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Jeżeli jesteśmy już właścicielami jakiejś hipoteki i chcemy zaciągnąć spory kredyt na cel inny niż kupno jakiegoś lokalu, to oczywiście możemy to zrobić. Taka forma kredytu nazywa się pożyczką hipoteczną. Bank przyznaje nam wtedy kredyt wielkości do 70% wartości nieruchomości na 10 – 30 lat. Z tego powodu taka pożyczka ma ograniczenia wiekowe, jednak teraz wiele banków zwiększyło je nawet do 70 – 75 lat. Pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć na dowolny cel. Spłaca się ją w comiesięcznych oprocentowanych ratach.

ZAPYTAJ EXPERTA O KREDYT

Najczęściej jednak kredyt hipoteczny jest brany na nieruchomość, której jeszcze nie posiadamy, a dopiero planujemy kupić. W takim wypadku kredyt hipoteczny może zostać przyznany albo na mieszkanie, albo na dom. Jako że te na mieszkanie są bardziej popularne, comiesięczne raty na spłatę kredytu hipotecznego są zazwyczaj wyżej oprocentowane, mimo że kwota pożyczki jest niższa. Jeżeli jednak chcemy nabyć kredyt hipoteczny na dom, wkład własny musi być większy. W przypadku kredytu na mieszkanie wkład własny waha się najczęściej miedzy 10 a 30 % (czasem może być to 5%, a czasem 40%). W kredycie hipotecznym proponowanym na dom jest to 10 – 50 %, ale najczęściej musimy wpłacić aż 40%. Kredyt hipoteczny zaciągany na mieszkanie spłaca się zwykle od 10 do 30 lat, czasem istnieje możliwość spłacania przez 40 lat. Częściej występuje to w przypadku kredytu hipotecznego branego na dom. Podobnie jak w pożyczce hipotecznej, kredyt zaciągany na kupno nieruchomości ma ograniczenia wiekowe. Wiele banków rozszerza je jednak do 75 a czasem nawet 80 lat.

Leave a Reply