Oszczędzaj każdego dnia!

31 października rok za rokiem wypada Światowy dzień Oszczędzania. Od tego czasu minął już dobry miesiąc, pytanie zatem czy jako Polak XY mam powód do domu w tej kwestii? Pytanie to jest o tyle istotne bo niegdyś na tle innych narodowości byliśmy postrzegani właśnie jako osoby oszczędne. Czy w przeciągu kilku lat coś się zmieniło i z oszczędnych przeszliśmy na rozrzutnych ludzi. Może potrzebny nam jest teraz specjalny kurs oszczędzania tak aby wkroczyć w Nowy Rok z przydatnymi umiejętnościami? Dlaczego. Otóż, jak podają analitycy nadchodzący rok ma być krytyczny. A statystyczny mieszkaniem naszego kraju ma znacznie mniej oszczędności na swoich kontach aniżeli nasi zachodni sąsiedzi. Czy wobec nadchodzących zapowiedzi o zbliżającym się kryzysie gospodarczym zmienimy coś w swoich finansach?

ZAPYTAJ EXPERTA O KREDYT

Niestety rokowania są niewielkie, nauczyliśmy się żyć nieoszczędnie wydając pieniądze szybko i często nieprzemyślane. Popadliśmy w wir pogodni za wartością pieniądza, owładnięci wizją konsumpcjonizmu. Ale to nie tylko nasze złe nawyki przyczyniając się do niegospodarności. Ślepo sądzimy, że zarabiamy na tyle mało, iż na odłożenie jakichkolwiek pieniędzy nas nie stać. Aczkolwiek, jak podają ekonomiści, nawet niewielkie kwoty odkładane sumiennie co miesiąc, po kilkunastu latach dadzą nieoczekiwane oszczędności. A może podłoże tej sytuacji jest zupełnie gdzie indziej. Prawda jest, że staramy się upodobnić do Ameryki, ale czy nasz kraj wspiera oszczędzanie? Jeszcze kilkanaście lat temu, młode pokolenia na strat miały więcej możliwości. Począwszy od szybkiego znalezienia pracy a kończąc na mieszkaniu. Te ostatnie możliwe dzięki kasą mieszkaniowym – pozwalały na oszczędzanie właśnie na wymarzone „cztery kąty”. Dziś jeśli ktokolwiek zdecyduje się na nowe mieszkanie lub budowę domu może liczyć wyłącznie na otrzymanie kredytu hipotecznego, obciążając swój budżet jeszcze bardziej. Tylko garstka osób pozwolić sobie może na oszczędzanie na ten cel, reszcie nie starczyłoby życia.

Niestety zgodnie z maksymą „umiesz liczyć, licz na siebie” Polacy sami powinni zrozumieć, że oszczędzanie w przyszłości ma szansę zaprocentować i sprawić, że życie będzie na tyle komfortowe aby każdy nowy dzień powitać z uśmiechem na twarzy. Dlatego warto wraz z Nowym Rokiem postanowić sobie za punkt honoru założenie lokaty i podjęcie próby oszczędzania. To nas nic nie kosztuje a zyskać można bardzo wiele.

Leave a Reply