Przenosimy konto do nowego banku. Czy stary numer zostaje?

Każdy z nas posiada konto bankowe, jest ono niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Na rachunku gromadzimy swoje oszczędności, za jego pośrednictwem płacimy rachunki oraz robimy zakupy. To bardzo wygodne rozwiązanie, nie każde konto będzie jednak odpowiednie. Banki oferują obecnie nowoczesne konta indywidualne, które mają szereg udogodnień, większość z nich jest zupełnie darmowych. Jeżeli posiadane konto nie spełnia już naszych oczekiwań, warto pomyśleć o jego zmianie na bardziej atrakcyjną ofertę.

Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, 0 zł za kartę oraz prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy bankowe, cashback, promocje na zakupy – w dzisiejszych czasach to standard. Obecnie większość z nas nie płaci za posiadanie i użytkowanie konta bankowego. W przypadku decyzji o przeniesieniu konta do innego banku, niestety będziemy musieli liczyć się ze zmianą numeru bankowego. Poza tym będą obowiązywać nas również nowe zasady korzystania z rachunku. Pamiętajmy, aby przez podjęciem decyzji zapoznać się z tabelą opłat oraz prowizji. Zakładanie nowego konta wiąże się z wieloma formalnościami, trzeba przejrzeć oferty poszczególnych placówek bankowych, wypełnić formularze, zamknąć poprzednie konto. Chociaż obecnie istnieje też możliwość, aby bank wykonał te czynności za nas, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Jedna wizyta, dwa dokumenty

Obecnie w celu zamknięcia konta bankowego i otworzenia nowego rachunku, wystarczy jedna wizyta w instytucji bankowej. Podczas spotkania należy wypełnić wniosek o przeniesienie konta. Jeżeli udzielimy nowemu bankowi pełnomocnictwa, możemy uniknąć dopełnienia wszelkiego rodzaju formalności typu powiadomienia urząd skarbowy o zmianie numeru konta. Cały proces przebiega bardzo szybko, chociaż bank teoretycznie ma 7 dni na uruchomienie nowego konta, zazwyczaj można z niego korzystać już po dwóch dniach. Komplikacje mogą pojawić się, jeżeli wzór podpisu na posiadanej karcie, będzie różnił się od podpisu złożonego na wniosku lub w przypadku, gdy konto jest stan rachunku jest ujemny.

Oferty instytucji bankowych są coraz bardziej atrakcyjne dla klientów, dlatego jeżeli nasze konto jest przestarzałe, co więcej musimy ponosić koszty za jego prowadzenie, warto rozważyć zmianę rachunku na taki, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Leave a Reply