Co zrobić, gdy musze zamknąć lokatę?

Obecnie naprawdę wiele osób posiada lokaty bankowe. Traktują to jako najlepszy sposób oszczędzania, a przede wszystkim zarabiania pieniędzy. Okazuje się bowiem, że nie wymaga to od nas żadnego wysiłku, naszym zadaniem jest tylko wpłacenie określonej ilości pieniędzy i dotrzymanie warunków zawartej umowy. Doskonale wiemy jednak, że życie lubi płatać nam figle i nie zawsze możemy przewidzieć koleje losu. Zdarza się, że nagle, zupełnie niespodziewanie zmuszeni będziemy do zamknięcia lokaty i wypłacenia wszystkich, znajdujących się na niej środków. Może to powodować różne konsekwencje. Zastanówmy się więc, czego spodziewać się w takim wypadku.

Lokaty są dla banku najlepszym sposobem na zarobienie pieniędzy. Zamrażane na jakiś czas dla klienta, w tym wypadku stanowią podstawowe źródło dochodu. Dzięki tym funduszom bank może dowolnie inwestować i przeprowadzać rozmaite operacje finansowe. Właśnie dlatego liczy się czas, im dłuższy, tym lepiej. Ale ze względu na różne zdarzenia, jakie mają miejsce, bank zmuszony jest do zabezpieczania się, aby nie stracić. Może się przecież okazać, że klient zechce wypłacić swoje pieniądze akurat wtedy, gdy bank będzie w trakcie ważnej inwestycji, a konsekwencją będzie stara danej kwoty. Z tego powodu bank przygotowuje specjalną umowę dotyczącą lokaty, w której zastrzega sobie wszelkie warunki lokaty. Jasno określa również, że zerwanie umowy przed terminem będzie karane, a sposobów na to jest kilka. W praktyce jednak bank stosuje właściwie tylko dwa rozwiązania. Po pierwsze, nalicza karę finansową, którą klient musi wnieść po rozwiązaniu umowy. Po drugie, bardzo często bank po prostu nie wypłaca naliczonych odsetek. Te wszystkie rozwiązania sprawiają, że bank nie traci, co mogłoby okazać się bardzo uciążliwe.

ZAPYTAJ EXPERTA O KREDYT

Trudno nam przewidzieć, co wydarzy się w naszym życiu i jaka przyszłość nas czeka. Dlatego zanim założymy lokatę, należy swoją decyzję przemyśleć odpowiednio. Być może lepszym sposobem okaże się zawarcie umowy na lokatę progresywną, która umożliwia wypłacanie środków finansowych dosyć często. Nie grożą nam wówczas przykre konsekwencje, a bank nie traci na współpracy z nami.

Leave a Reply