Finanse domowe – Kupuj taniej poza sezonem

Uwielbiamy kupować, a jednocześnie uwielbiamy kupować taniej niż inni. I jeszcze się tym chwalić. Jak zostać królem okazji i błyszczeć finansową zaradnością w towarzystwie? Trzeba dokonywać transakcji w innym momencie niż większość… Niby każdy o tym wie, a jednak nie wszyscy tak postępują.

Nie od dzisiaj wiadomo, że tę samą rzecz możemy kupić 30 czy 40% taniej. Jak tego dokonać? Wystarczy dokonać zakupu poza sezonem. To takie proste. A produktów, których ceny potrafią być drastycznie inne w różnych okres roku jest wiele. Oto kilka przykładów, dzięki którym zaoszczędzimy wiele cennych złotówek. A zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na kolejne zakupy lub powiększyć nasze oszczędności.

Ubrania i buty

To chyba najpopularniejszy przykład kupowania taniej. Sklepy z ubraniami i butami tuż po sezonie zaczynają ogromne wyprzedaże, by pozbyć się bieżących kolekcji. W przyszłym roku będą już nowe, więc im szybciej magazyny zostaną wyczyszczone tym lepiej. Kurtkę zimową, płaszcz, buty zimowe, szaliki, spodnie narciarskie, ciepłe swetry itd. najtańsze będą wiosną. Z kolei jesienią uzupełnimy zapas t-shirtów, krótkich spodenek, lekkich butów, sukienek, topów itd.

Opony

Opony to obowiązkowy zakup co kilka lat przez wszystkich kierowców. Coraz częściej wybieramy nowy komplet opon, a nie szukamy używanych w dobrym stanie. Na oponach spokojnie możemy zaoszczędzić 25-40%. Zimą kupujemy wersję na lato, a latem ogumienie zimowe. Nic się nikomu nie stanie, jeżeli na zimę 2020 kupimy opony z rocznika 2019. Ich jakość w głównej mierze zależy od parametrów.

(oczywiście opony mają określoną liczbę lat użytkowania i kupując te z zeszłego roku, ograniczymy się o 1 rok – ale praktyka pokazuje, że kierowcy szybciej zużywają czy wymieniają opony niż wynosi ich termin ważności).

Konsole do gier

Konsole do gier takie jak Play Station czy Xbox najdroższe są przed świętami Bożego Narodzenia, przed Komuniami oraz przed Dniem Dziecka. Najlepszych cen na konsole warto więc szukać po nowym roku czy też w wakacje. Do ugrania jest spokojnie z 15, 20 czy nawet 25%.

Rower

Producenci rowerów również przygotowują kolekcję na konkretny sezon. Dlatego rower najtaniej kupimy na koniec lata, jesienią i ewentualnie bardzo wczesną zimą, kiedy sklepy starają się wyprzedać zalegający towar z mijającego rocznika. Najwięcej rowerów sprzedaje się na wiosnę, tuż przed sezonem lub na jego początku (jak ktoś się zorientował, że aktualny nie nadaje się do użytku).

Sprzęt sportowy

Podobnie ma się sezonowy sprzęt sportowy. To właśnie wiosną i latem jest najlepsza okazja do zakupu nart z butami czy deski snowboardowej. Przy okazji nowy kask, rękawice czy gogle – wszystko o 30 czy 40% taniej.

Basen czy sprzęt ogrodowy

Sezon na relaks i prace w ogrodzie jest krótki, dlatego wszystko co możemy, powinniśmy kupować na koniec lata, jesienią lub wczesną zimą. To właśnie wtedy znajdziemy najlepsze oferty cenowe i wyprzedaże zalegających towarów. Zapłacimy od kilkunastu czy kilkudziesięciu procent mniej.

To oczywiście tylko kilka przykładów. Na pewno każdy zna jeszcze jakieś, którymi warto się podzielić.